Terapia Systemowa- na czym polega?

W latach 40 i 50 terapeuci pracujący ze swoimi pacjentami, zaczęli sie zastawiać, jaki wpływ na zaburzenia mają stosunki panujace w rodzinie. Zaczęto się im baczniej przyglądać i włączać je do pracy z klientem. I tak na przełomie kolejnych dziesięcioleci zaczeto analizować komunikację, procesy emocjonalne, więzi w rodzine i jej strukturę, które to składniki stały się później nieodzownym elementem warsztatu pracy psychoterapeutów systemowych.

Terapia systemowa zakłada, że rodzina składa się z elemntów, czyli osób, które wchodzą ze sobą w ciagłe reakcje i które łączą specyficzne relacje. Teraputa jest zainteresowany człowiekiem, nie tylko jako jednostką ale również kontekstem jego życia rodzinnego, społecznego i kulturowego.

To wyczulenie na zjawiska zachodzące w rodzinie pozwala dostrzec i opisać procesy, które mogą umykać innym psychologom, skupionym wyłącznie na emocjach i odczuciach jednostki. Szerszy punkt widzenia, przy nie wykluczaniu tego co osobiste, pozwala spojrzeć klientowi na jego zachowania w kontekście rodzinnym czy społecznym. Może on łatwiej zobaczyć swoje schematy zachowań, czy przekazy jakie płyną z rodziny. Włączenie innych członków rodziny, nie koniecznie przez ich obecnoś ale przez cyrkularność pytań, daje szerszy obraz zachowań i pozwala uchwycić to co klient chciałby zmienić.

Terapia rodzinna najlepiej sprawdza się w rozwiązywaniu konfliktów małżeńskich w sytuacjach problemowych z nastolatkami, czy w różnych sytuacjach kryzysowych w rodzinie związanych z chorobą, śmiercią, rozwodem, depresją czy lękami. W związku z tym spotkania terapeutyczne przeznaczone są przede wszystkim dla par-diad pozostajacych w konflikcie (matka-córka, ojciec-dziecko itd.) Terapeuta może zaprosić do spotkań również innych członków rodziny, jeśli wraz z klientem uzna, że może to mieć wpływ na pracę terapeutyczna.

Elementy terapii systemowej sprawdzają się również w pracy indywidualnej z klientem i daja możliwość lepszego zrozumienia otaczajacych go zalezności.