Depresja

W dzisiejszym świecie coraz więcej osób zgłasza się do specjalisty z objawami depresji. Diagnoza i praca z terapeuta pozwalają wrócić na normalnego życia i ulżyć w cierpieniu. Depresja, to powszechnie rozumiane, obniżenie nastroju. Osoba staje się markotna, nie ma sił, nie chce spotykać się z przyjaciółmi, traci sens życia. To co dawniej wydawała się szczęściem i dawało radość traci na znaczeniu. Co więcej osoby w depresji mają poczucie, że ich życie, wszystko co robią, nie ma sensu. Wstanie z łóżka i ubranie się wydaje się zadaniem przekraczającym ich możliwości. Często pojawia się zmęczenie nawet po małym wysiłku, towarzyszy temu często anhedonia, czyli niemożność przeżywania przyjemności. Elementami stałymi w depresji są zaburzenia snu i apetytu. Obniżeniu ulega samoocena, często towarzyszy temu nieuzasadnione i irracjonalne poczucie winy i przekonanie o swojej małej wartości.

W grupie ryzyka znajdują się osoby, które:

  • w rodzinie miały przypadki depresji;
  • znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, przeżywają np. rozwód, utratę bliskiej osoby, konflikty w pracy itp.;
  • są po poważnych operacjach, chorzy, kobiety w okresie okołoporodowym oraz w menopauzie.

Choroba to częściej dotyka kobiet niż mężczyzn, co nie oznacza, że nie są oni na nią narażeni. Depresja potrafi pojawić się również bez przyczyny.

Jak walczyć z depresją.

W pierwszym etapie najlepiej zgłosić się do psychiatry, który postawi diagnozę i zdecyduje, czy i jakie środki farmakologiczne będą skuteczne. Badania prowadzone w USA, dowiodły, że najlepsze wyniki w walce z depresją, osiągali pacjenci, którzy oprócz leków korzystali z psychoterapii. Tylko takie połączenie daje możliwość skutecznego wyleczenie, poprzez zmianę zachowań i lepsze zrozumienie siebie.


Gabinet Psychoterapii mgr Monika Merczyńska
Terapia dzieci, młodzieży i dorosłych.