Na czym polega praca z rodziną?
Terapia rodzinna opiera się przede wszystkim na rozmowie pomiędzy terapeutą a członkami rodziny. Dlatego tak ważne jest, aby na spotkaniu ze mną pojawili się Ci, którzy chcą rozmawiać o problemie, lub są w niego bezpośrednio zaangażowani.
Najważniejszym punktem spotkań terapii rodzinnej jest lepsze zrozumienie relacji rodzinnych. Takie podejście pomaga poznać zasoby rodziny (obszary siły), dzięki którym może ona przejść przez kryzys. A także obszary konfliktu lub dysfunkcji, nad którymi trzeba pracować. W terapii rodzinnej kluczowa okazuje się współpraca między rodziną i terapeutą, którzy razem pracują nad poprawą stosunków rodzinnych.
Jak przebiegają spotkania?
Pierwsze 3 spotkania są poświęcone na ustalenie celu terapii. Jest to niezbędne bo tylko poprzez weryfikowanie jak daleko czy blisko celu się znajdujemy, możemy określić postępy w terapii. rodzinnej. To również czas na poznanie rodziny i jej historii. Dzięki temu mam możliwość zrozumieć z jakimi zagadnieniami przyszedł każdy z jej członków i jaki jest obszar wspólny do pracy.
Ilość spotkań uzależniona jest od wagi problemu. Zazwyczaj trwa kilka miesięcy, do chwili gdy rodziny uzna , że cel terapii został osiągnięty.
Terapia rodzinna i zagadnienia, które najczęściej zgłasza rodzina:
- depresja, zaburzenia zachowania lub inne trudności emocjonalne jednego z członków rodziny;
- śmierć, żałoba w rodzinie;
- rozwód lub separacja;
- konflikty z nastolatkami;
- trudności wychowawcze;
- zachowania lękowe;
- trudności szkolne;
- trudności w pracy, które wpływają na funkcjonowanie rodziny;
- usamodzielnienie się dzieci, czyli syndrom „pustego gniazda”;
- zaburzenia odżywiania;
- trudności w komunikacji;
- trudności w relacjach rodzinnych.
terapia rodzinna - Informacje praktyczne
Spotkanie odbywa się raz na dwa tygodnie, trwa 75 min i kosztuje 420 zł. Jeśli sesja nie została odwołana telefonicznie z przynajmniej 24 godzinnym wyprzedzeniem to podlega opłacie.
Umawianie wizyt pod nr 512-570-590