Rozwód – o czym warto pamiętać

Rozwód to poważna decyzja. Przemeblowuje życie i ma wpływ nie tylko na dorosłych, którzy nie widzą już możliwości, aby dłużej być ze sobą, ale przede wszystkim na dzieci. Już sam fakt, że życie się zmieni, nie będzie tego samego składu osobowego w domu stanowi duży stres tak dla rodziców, jak i ich pociech. Dlatego to jak funkcjonują rodzice w trakcie rozwodu uwarunkuje, jak z tą sytuacją poradzi sobie dziecko.

O czym pamiętać?

Jeśli para decyduje się na spotkanie z psychologiem, będąc w trakcie rozwodu, powinna wziąć pod uwagę kilka spraw aby rozmowa miała głębszy sens:

  • Szczerość w rozmowie, tylko wtedy jest szansa na uzyskanie pomocy.
  • Jeśli nie radzicie sobie z własnymi emocjami, nie ukrywajcie tego. Warto skorzystać z informacji i wskazówek psychoterapeuty. Może przyda się kilka sesji indywidualnych. Nie obarczajcie dziecka swoimi uczuciami, ono nie udźwignie takiego ciężaru, niezależnie od wieku.
  • Szukanie winnego to nie wyjście. Nie walczcie ze sobą. Po rozwodzie i tak pozostaniecie rodziną. Wasze losy pozostaną powiązane.
  • Nie zabraniajcie dziecku spotkań z drugim rodzicem, dla niego oboje jesteście tak samo ważni.
  • Dziecko nie jest kartą przetargową. Nawet jeśli na chwilę uda wam się osiągnąć cel, dziecko będzie musiało do końca życia borykać się z bagażem trudnych doświadczeń.
  • Nie pozostawiajcie dziecka samego w trakcie rozwodu. Przede wszystkim bądźcie dla niego wsparciem w trudnych chwilach.
  • Nie kłóćcie się się przy dziecku. Starajcie się oddzielić wasze emocje do siebie nawzajem i od tego jak zachowujecie się w stosunku do dziecka.
  • Zwracajcie uwagę na zachowanie dziecka – smutek czy agresja to wołanie o pomoc i wsparcie.
  • Dziecko nie powinno być powiernikiem tajemnic rodzica, a tym bardziej być zapraszane do rozwiązywania konfliktów. Rodzice są bowiem dorośli i odpowiedzialni za dziecko, nie na odwrót.
  • Jeśli umiecie ochronić dziecko przed zerwaniem więzi z jednym z rodziców i być dla niego wsparciem, ma ono szanse na przejście tego kryzysu w prawidłowy sposób.

Rozwód a terapia

Rozmowy z terapeutą i skonfliktowanym partnerem mogą wydawać się na początku trudne i pozbawione sensu. Jeśli jednak rodzice potrafią zejść na poziom racjonalnej rozmowy, nie obwiniać się i starają się przyjąć wskazówki terapeuty mają szansę stworzyć sobie i dziecku lepszą i spokojniejszą przyszłość. Od nastawienia rodziców zależy powodzenie spotkań. Rozmawiać warto, bo zawsze można się porozumieć.

Jesteście w trakcie rozwodu i zależy Wam na rozstaniu w zgodzie? A może chcielibyście ułatwić ten trudny moment swoim dzieciom?
Skontaktujcie się ze mną – porozmawiamy.


Gabinet Psychoterapii mgr Monika Merczyńska
Terapia dzieci, młodzieży i dorosłych.