Psychoterapia a niepłodność

Niemożność posiadania dziecka może wydawać się sprawą czysto biologiczną. Jednak od kilku lat wzrasta znaczenie wsparcia psychologicznego dla powodzenia starań o dziecko. Pary starające się o potomstwo borykają się z taką ilością stresu, rozczarowań (po nieudanych zabiegach), smutku (po poronieniach), że rozmowa z psychologiem wydaje się być ważnym czynnikiem obniżającym frustracje i napięcia w parze. Można skorzystać z różnych form pomocy: terapii par, terapii indywidualnej czy grupowej. Niepłodność nie musi być wyrokiem.

Terapia niepłodności bywa trudna, owszem. Rozmowa dotyczy bowiem: braku poczucia kontroli, zmagań z własnym ciałem, żałoby, braku akceptacji, nieustających huśtawek nastroju od euforii po depresję, braku spontaniczności czy braku intymności. Im dłużej trwają starania o dziecko tym trudniej poradzić sobie ze swoją psychiką. Wiele par przeżywa w tym czasie kryzys małżeński i kryzys relacji.

Pomoc psychologa opiera się przede wszystkim na rozmowie o tym jak niepłodność wpływa na związek dwojga ludzi.

Celem psychoterapii jest:

  • wsparcie i pomoc w radzeniu sobie z fizycznymi i emocjonalnymi aspektami procesu leczenia jak również z reakcjami naszego partnera;
  • nauka jak rozmawiać o niepłodności w związku z rodziną, bliskimi i lekarzami;
  • uświadomienie sobie jakie są możliwości i potrzeby każdego z partnerów;
  • podjęcie decyzji o kontynuowaniu czy też zaprzestaniu leczenia;
  • wypracowanie nowych sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach;
  • rozmowa na temat możliwości adopcji;
  • -próba zaakceptowania diagnozy.

Wsparcie rodziny w staraniach o dziecko jest bardzo ważne. Jednak jeśli jeden z partnerów czuje, że życiem ich obojga zaczyna rządzić niepłodność warto poszukać wsparcia u psychoterapeuty.

Potrzebujesz konsultacji? Skontaktuj się ze mną, porozmawiamy.


Gabinet Psychoterapii mgr Monika Merczyńska
Terapia dzieci, młodzieży i dorosłych.